Váš košík
Close Alternative Icon
Poštovné zdarma nad 1200 Kč Poštovné zdarma nad 1200 Kč 🎉 Nakup ve velkém, ušetři 15 %

Recenze

Based on 217 reviews
79%
(171)
12%
(26)
6%
(12)
4%
(8)
0%
(0)
proteinove cestoviny

Vyborna alternativa cestovin, rychla priprava, vynikajuca chut, energeticky vydatne jedlo. Odporucam

Skvělá chuť

Chutná ještě lépe, než čekáte. Hodí se k pivu atd.

Did not like the aftertaste

Leider haben die Schoko-Proteinriegel einen seltsamen Nachgeschmack.

Really good - wirklich gut

Die Proteinriegel mit Zimt werde ich wieder bestellen. Wirklich lecker

Just great

I love Sens serious bars! They have an incredible taste and are a great addition to my nutrition plan when trading a lot!

Wait for it

One of the best Sens products so far! It simply tastes great!!!

Sehr guter Geschmack und super Konsistenz

Schmeckt super nach Schokolade und kaum nach Grillen. Das Pulver löst sich in Milch-Ersatzprodukten (Haver, Dinkel und Reis) extrem gut auf und klumpt nicht.

Allergic Reaction

So,

I have a soy-allergy to a somewhat high extent, and I know these products had "can contain traces of soy" but I both really like the product and what they stand for. Sadly almost all nature/environment friendly products do have soy in them, which makes it real hard for someone like me to buy them. I didn't get as high of an allergic reaction to the protein blend powder as with the protein bars, but it still made it feel unpleasant to swallow since it made me breath only a little bit harder and my mouth and lips to tingle a little bit. But otherwise I loved it! I liked the taste but loved the texture/consistency with milk. It is NOT too sweet which I really like.
These are good products and I wish I could enjoy them more without having any allergic reaction to them, so if there is a possibility to have them entirely soy-free that would be purely awesome and then it would be 5 stars hands down no doubts. :)

PS: Another flavour would be a nice addition, I would like vanilla flavour more instead of chocolate or the best would be a real Lime and Lemon flavour, that would be real nice. With real Lemons and Limes of course.

Allergic Reaction

So,

I have a soy-allergy to a somewhat high extent, and I know these products had "can contain traces of soy" but I both really like the product and what they stand for. Sadly almost all nature/environment friendly products do have soy in them, which makes it real hard for someone like me to buy them. But the Sour cherry, sesame and coconut flavour ones I got the least allergic reaction to. These are good products and I wish I could enjoy them more without having any allergic reaction to them, so if there is a possibility to have them entirely soy-free that would be purely awesome and then it would be 5 stars hands down no doubts. :)

Good sample package

The best intro to Sens. That way you don’t screw up and buy something you’ll never eat and will spoil.

All good !

Noch nie was mit grillen probiert , bin aber positiv überrascht worden 👍🏿

Skvělá kakaová chuť, kterou jsem u jiných proteinů nezažil

Začínal jsem na proteinech syrovátkových s bordelem, který jsou chuťově sice super, ale obsah 4 řádky.... :) Pak jsem zkoušel Aktin, ten není špatný, ale třeba ta "čokoládová chuť" není úplně, co bych čekal. Lidem ze SENSu se to povedlo vybalancovat. Je z toho cítit kakao a i jako primárně rostlinný protein chutná skvěle a na složení si nemůžu stěžovat. Bylo by skvělý doplnit profil aminokyselin, prosím. I když mi přijde myšlenka jezení cvrčků skvělá, protože mi přijdou bez chuti a záleží, s čím se smíchají, za plnou cenu 1.8kg za 2400 Kč to není úplně cílený na studentský budget. Takže vám děkuji, že si můžu z tý slevy udělat zásoby a hodně štěstí s děláním cvrčků cenově dostupnějších! A třeba se ta revoluce jídelníčku fakt povede.

Chuťově možná ten nejlepší protein, na který jsem narazil. Fakt mi to sedlo a kupuju další. :)

Startovací balíček

Ahoj,
doporučuji minimálně vyzkoušet. Ve startovacím balíčku nebylo nic, co by mi nechutnalo. Pochutnala si i přítelkyně, která nejí olivy a stejně olivové krekry zblajzla :D.

Cricket protein blend

Proteins do their job, but I have 2 suggestions:
1) The powder is too thin! It sticks literally on every surface (horizontal, vertical, upside down) and everytime I open the bag or move it, a cloud of powder puffs out and deposits everywhere near.
It's so thin it makes me sneeze, sometimes.. You should make it a little bit thicker, if possible, so that it's easier to handle without get dirty.
2) Chocolate it's not the best flavor, you should make something else in addition, such as vanilla or some kind of fruit.
Cheers!

Not bad!

this was the first time i tried cricket products.
They are not bad, but for my taste the bars are too sweet and the crackers don't have a well defined taste.
i have yet to try the pasta and chocolate

Very delicious

At first I was a little bit skeptical if I’m gonna like protein bars with protein from crickets but I have to say it’s soooo tasty! I like those even more then some other “regular” protein bars. ❤️

chocolate cricket protein

Chutná skvěla s vodou po tréninku, jako dochucení jogurtů a tvarohů je super.
Nenafukuje.
Po rozmíchání doporučuji rovnou konzumovat jak se nechá stát tak chytně zvláštní ocásek, ale dá se to :)
spokojenost

Great Idea but....

I took my time before writing this review because i really wanted to like these products.

The Cracker for me was a NO, they are healthy and with natural ingredients but the flavor was so powerful and annoying that and can seem like one of those industrial flavor even if it’s not.
Also they are kind of mushy and not crunchy at all, I don't know why but I was expecting something crunchy.

The Pleasure Bar are definitely the thing I enjoyed more flavor wise and the soft consistency was not a problem.
Dark chocolate and orange was delicious!

The Serious Bar are ok flavor wise but the consistency and the texture for me it's a huge no, like eating chunks of clay not satisfying at all.
the 20g proteins per bar is great and all but I can't imagine being in need for a snack and wanting to eat those.

Chocolate protein powder is good, nothing much to say about that.

Pasta is a nice idea, cooks really fast.

Overall all sense products are definitely healthy products, nice presentation and packaging, the problem for me was with some of the consistencies and some of the flavors.

Erste Bestellung und Zufrieden !

Habe zuvor schon mal Grillen und Heimchen gegessen, war sehr über den guten Geschmack erstaunt ! Vor allem die Proteine Riegel waren klasse.
Beste Grüße aus München

Ochutnávka startovacího balíčku

Doporučuji, vše, co jsme ochutnali zatím výborný, nadchly nás slané krekry, protein do smoothie a mouku přidávám do chleba.

Místo oběda na cestách

Občas jezdíme natáčet do lokalit, kde není možnost se dostat ke slušnému jídlu a tahle tyčinka mi často nahradí rychlý oběd a dodá energii. Nejen, že chuťově je skvělá, ale mám pocit, že jím kvalitní stravu a dostatek proteinu. Nesrovnatelně lepší, než nakoupit sušenky na benzínce. Tohle aspoň na chvíli zasytí.

Super

Super cena super jedlo skvelá chuť

Great protein shake

The chocolate cricket protein blend tastes very good (a little bit too sweet). It dissolves perfectly in water after some seconds of shaking. Nice ingredients (but I would like if it could be without sucralose).

Very good bar

The serious cricket protein bar (peanut butter & cinnamon) is my favourite bar by sens. It tastes a little bit sweeter than the bitter chocolate version. The bar is free from artificial ingredients. Absolutely recommend it!

Lecker!

Habe es mir zum ausprobieren bestellt und bin nicht enttäuscht worden. Daran ist nichts ekelig. Der Preis ist die einzige Hürde wo man noch überlegt. Macht weiter so.

★ Judge.me Reviews

Let customers speak for us

217 reviews
79%
(171)
12%
(26)
6%
(12)
4%
(8)
0%
(0)
proteinove cestoviny

Vyborna alternativa cestovin, rychla priprava, vynikajuca chut, energeticky vydatne jedlo. Odporucam

Skvělá chuť

Chutná ještě lépe, než čekáte. Hodí se k pivu atd.

Did not like the aftertaste

Leider haben die Schoko-Proteinriegel einen seltsamen Nachgeschmack.

Really good - wirklich gut

Die Proteinriegel mit Zimt werde ich wieder bestellen. Wirklich lecker

Just great

I love Sens serious bars! They have an incredible taste and are a great addition to my nutrition plan when trading a lot!