Váš košík
Close Alternative Icon
📦 NAKUP VE VELKÉM, UŠETŘI 15 % - 🚚 POŠTOVNÉ ZDARMA NAD 1200 KČ 📦 NAKUP VE VELKÉM, UŠETŘI 15 % - 🚚 POŠTOVNÉ ZDARMA NAD 1200 KČ

Zákulisí cvrččí farmy – Co potřebují cvrčci k životu?

Arrow Thin Left Icon Arrow Thin Right Icon
Zákulisí cvrččí farmy – Co potřebují cvrčci k životu?

Chov cvrčků je stále relativně novým oborem a proto není zcela jasné, jak by mělo vypadat ideální prostředí pro jejich život na farmě. Pojďme se podívat, jak přistupujeme k osvětlení, kontrole teploty, materiálům a dalším aspektům životního prostředí cvrčka na naší farmě.

Každý druh cvrčka má jiné potřeby

Existuje spousta druhů cvrčků a každý vyžaduje ve svém prostředí něco trochu jiného. Nás zajímají zejména dva druhy. Acheta domesticus, neboli Cvrček domácí, což je nejběžněji chovaný cvrček a proto jej máme na farmě i my. Existuje po něm poptávka, zejména v Evropě, a co do chuti má nejlepší charakter. Problém je, že je náchylnější k onemocnění než jiné druhy, takže jeho životní prostředí musí být opravdu přísně kontrolované.

Gryllus assimilis, neboli Cvrček banánový, je druh, který na farmě chováme v menším množství. Tento druh cvrčka roste rychleji, dorůstá větší velikosti a je také výrazně odolnější vůči nemocem. Proto je z hlediska chovu velice zajímavý. Nevýhodou však je, že má výraznější chuť a v současné době po něm ještě není taková poptávka.

Teplota, osvětlení a prostor musí být perfektní

Vzhledem k tomu, že Cvrček domácí je hlavní druh, který chováme, tak na tvorbu kvalitního prostředí vynakládáme opravdu spoustu úsilí a času. Teplota musí být velmi stabilní mezi 32 – 34 °C, hlídáme také přesnou míru vlhkosti a intenzitu proudění vzduchu. Osvětlení zase například musí důkladně respektovat koloběh dne a noci.

Cvrčci jsou také velice citliví na množství prostoru, které mají k dispozici. Velké průmyslové farmy musí zvířata preventivně dávkovat antibiotiky, aby stísněný prostor bez onemocnění přežila. My antibiotika nepoužíváme, takže musíme jednoduše cvrčkům zajistit dostatek prostoru. Příliš prostoru je pro farmu neefektivní a málo prostoru zase znamená, že budou cvrčci ve stresu a více jich uhyne. Je to tedy tenká rovnováha.

Chov a rozmanitost

Cvrčci také samozřejmě potřebují mít možnost pohybu a rozmanité prostředí, aby se mohli schovávat. Proto naše typické modré boxy vždy vybavujeme spoustu kartonů od vajec. Dbáme také na to, aby se na farmě potkávaly s různé generace cvrčků. Pro zachování genetické rozmanitosti také pravidelně přivážíme cvrčky z jiných farem.

Podpoř udržitelný startup s velkou misí, vyzkoušej Sens produkty

Misí Sens je, aby cvrččí protein chutnal lahodně a vypadal skvěle! Můžeš to vyzkoušet díky našim neodolatelným tyčinkám, bezlepkovým těstovinám, slaným proteinovým krekrům, cvrččí mouce na pečení nebo výživnému čokoládovému protein blendu.

Související příspěvky

Jak uděláme cvrččí mouku levnější
Jak uděláme cvrččí mouku levnější
Jednu otázku jste nám pokládali v posled
Pokračuj ve čtení