Co jíst před Spartan Race?

Co jíst před Spartan Race?

11 Apr 2019SENS CZ Admin

Tvrdý výkon vyžaduje nekompromisní palivo, a proto se SENS stal partnerem Spartan Race Czech Republic. Všichni, kteří vystoupí ze své komfortní zóny a postaví se na start Spartanu dostanou možnost vyzkoušet naše tyčinky. V následující sérii článků se budeme věnovat tomu, jak kvalitní bílkoviny z cvrččí mouky zapadají do přípravy na překážkové závody. První Spartan se blíží, takže tentokrát se podíváme na stravu před závodem.

Večer před Spartanem

Před-závodní strava začíná již večeří. Cílem je vrchovatě naplnit zásoby glykogenu ve svalech a poslat tělu kvalitní bílkoviny, aby mělo z čeho přes noc regenerovat. Jako zdroj bílkovin poslouží například ryba, vejce, maso, sýr nebo cvrččí mouka či tempeh anebo jiné luštěniny pro ty kteří preferují rostlinné zdroje. Glykogen ve svalech pomůžou doplnit komplexní sacharidy jako rýže, brambory nebo těstoviny. Je dobré se vyhnout velký porcím zeleniny a těžkým smaženým jídlům. Příliš vlákniny a tuku může jídlo v trávicím traktu zpomalovat. Ráno potřebujete být lehcí.

Večeři se vyplatí servírovat o něco dřív mezi 17:00 – 18:00, což zajistí, že všechno kvalitně strávíte, ulehnete ke spánku v rozumnou hodinu a dobře se vyspíte. Důležitý úkol na před závodní den je také dostatečně pít. I mírná dehydratace může negativně ovlivnit výkon a těsně před startem už to nedoženete.

Snídaně 3-4 hodiny před startem

Pokud máte možnost snídat s dostatečným odstupem od startu, tak si můžete dopřát bohatou snídani. Cílem je opět doplnit glykogen, který tělo využilo v průběhu noci a zároveň nezatížit zažívání. Pokuste se sníst okolo 3 g sacharidů na 1 kg váhy. Dobrá kombinace rychlých i pomalých sacharidů je například ovesná kaše připravená v mléce a banán.

Zejména pokud vás čeká dlouhý Spartan Super nebo Beast, tak je důležité ráno přidat i cca 20 g snadno stravitelných, kvalitních bílkovin. Může to být omeleta z několika vajíček nebo taky proteinovka SENS. Opět se vyhněte vysokým dávkám vlákniny a tuku, které by zpomalily zažívání.

{{cta Vyzkoušejte arašídovku - 20 g bílkovin srovnatelné kvality s hovězím masem}}

Pokud budete snídat cca 90-120 minut před startem, je dobré ještě o něco ubrat bílkovin a tuků a zaměřit se převážně na snadno vstřebatelné sacharidy. Tady poslouží jako základ například energy tyčinka SENS, která obsahuje 7 g kvalitních bílkovin a zároveň i slušnou dávku sacharidů.

Vyzkoušejte ananasovku - 25 g snadno vstřebatelných sacharidů a 7 g kvalitních bílkovin

Svačina těsně před

Přibližně 30-60 minut před startem už není dobré příliš jíst. Pokud jste snídali před 3-4 hodinami, můžete do břicha poslat ještě kousek ovoce nebo podobný zdroj rychlých sacharidů, abyste udrželi zásoby cukru pro překážky vyžadující vysokou intenzitu vrchovaté.

PS: Před závodem nezkoušejte žádné novinky! Sacharidy a bílkoviny doplňte z osvědčených zdrojů, i když třeba nejsou ideální. Lepší než riskovat něco, co vám nesedne vůbec. Experimenty a optimalizaci stravy nechejte až za cílovou rovinku, na trénink a další závody.

Budeme se na vás těšit tento víkend na Spartan Sprint & Super v Kutné Hoře!

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

V neděli (7.4.2019) o půlnoci se uzavírají online registrace na závody Kutná Hora Spartan Sprint, Kutná Hora Spartan Super a Kutná Hora Spartan Charity. Ti z Vás, kteří to nestihnou se můžou registrovat v dny závodů (13-14.4.2019). Online přeregistrace a online změny můžete dělat do půlnoci v úterý (9.4.2019), potom už to bude možné pouze v dny závodů (13-14.4.2019). Online registrace na Spartan Kids se uzavírají ve středu o půlnoci. Kapacita dětských závodů je omezená, tak je možné, že některé věkové kategorie nebude možné v dny závodů zaregistrovat z důvodů naplnění kapacity. Více informací o jednotlivých závodech najdete na www.spartan-race.cz Těšíme se na viděnou :) #SpartanKutnaHora #myjsmeSPARTAN #trifecta #unesco #sprint #super #spartankids #SpartanCharity #SpartanSpecial #kutnahora #pochopisazvcili

Příspěvek sdílený Spartan Race Czech Republic (@spartanraceczechrepublic),

More articles